Gidsen

Gemiddelde kosten per lead per branche (benchmarks 2026)

Je draait betaald verkeer. Je advertenties staan live, je targeting zit goed en de leads komen binnen. Maar hoe weet je of je er te veel voor betaalt? Dat hangt volledig af van je branche. Een lead van $90 is een succes voor een advocatenkantoor en een ramp voor een e-commercemerk.

Anxhela Tomani9 min leestijd

Je draait betaald verkeer. Je advertenties staan live, je targeting zit goed en de leads komen binnen. Maar hoe weet je of je er te veel voor betaalt?

Dat hangt volledig af van je branche. Een lead van $90 is een succes voor een advocatenkantoor en een ramp voor een e-commercemerk. Een lead van $200 bij verzekeringen doet nauwelijks een wenkbrauw fronsen. Hetzelfde bedrag bij woningdiensten stuurt de meeste campagnemanagers terug naar de tekentafel.

Deze gids zet de gemiddelde kosten per lead (CPL) per branche voor 2026 op een rij, voor de kanalen die media buyers en leadgenteams echt gebruiken: Google Ads, Meta en betaald en organisch samen.

Je krijgt ook een kader om uit te rekenen wat jouw CPL zou moeten zijn, op basis van jouw cijfers in plaats van de benchmark van een ander.

Wat zijn kosten per lead (CPL) en hoe bereken je ze?

CPL meet hoeveel je uitgeeft om één lead binnen te halen. De formule is:

CPL = Totale advertentie-uitgaven / Totaal aantal gegenereerde leads

Simpel genoeg. Maar CPL alleen zegt bijna niets. Een CPL van $50 met 30% conversie wint altijd van een CPL van $15 met 5% conversie.

Het getal betekent pas iets als je het koppelt aan je sluitingspercentage en de customer lifetime value (LTV).

Daarover straks meer. Eerst de benchmarks.

Gemiddelde kosten per lead per branche: benchmarks 2026

De tabel hieronder toont de gecombineerde gemiddelde CPL's over betaalde en organische kanalen heen. Het zijn richtinggevende benchmarks op basis van geaggregeerde data uit meerdere branchebronnen.

Je werkelijke CPL verschilt afhankelijk van de kwaliteit van het verkeer, het aanbod, de landingspagina en hoe je een lead definieert.

Branche

Gem. CPL (gecombineerd)

CPL Google Ads

CPL Meta Ads

Juridische diensten

$650+

$132

$72

Verzekeringen / Financiën

$160–$260

$100–$160

$58–$190

Hoger onderwijs

$980

$90

n.v.t.

B2B-SaaS / Technologie

$237

$75–$120

$63

Gezondheidszorg

$163

$85–$145

$42–$52

Vastgoed

$120–$200

$100

$52–$57

Woningdiensten

$90–$150

$25–$110

$34

Zonne-energie

$80–$150

$80–$130

$60–$90

Hypotheek / Schulden

$100–$200

$90–$140

$60–$100

Medicare / Ouderenzorg

$75–$160

$85–$130

$55–$85

E-commerce

$91

$48

$27

Fitness / Wellness

$65–$90

$63

$30

Automotive

$35–$65

$28–$50

$25–$45

Restaurants / Lokaal

$20–$40

$30

$15–$25

Non-profit

$25–$45

n.v.t.

$20–$35

CPL per branche

Een paar dingen om op te letten:

  • Juridische diensten en verzekeringen hebben op alle advertentiekanalen consequent de hoogste kosten. De reden is simpel: door de hoge lifetime value per klant kunnen adverteerders hoger bieden.
  • Meta-CPL's liggen bijna altijd lager dan die van Google, maar Google-leads converteren doorgaans beter, omdat ze voortkomen uit actieve zoekintentie in plaats van passief scrollen.
  • Woningdiensten laten de grootste spreiding zien. Een dakwerklead in een grote stad kan boven de $200 uitkomen, terwijl een lead voor tuinonderhoud in een landelijke markt $30-$45 kan kosten.
  • Hoger onderwijs staat bovenaan de gecombineerde lijsten vanwege de lange, complexe beslissingscycli en de hoge lifetime value van een ingeschreven student.

Kosten per lead per verkeersbron: hoe de verdeling per kanaal er echt uitziet

De branche is maar de helft van het plaatje. Waar je verkeer vandaan komt, bepaalt je CPL net zo sterk als wat je verkoopt.

De gemiddelde CPL in Google Ads over alle branches ligt in 2026 op $70.11, zo'n 5% hoger dan in 2024. Je bereikt mensen die actief naar een oplossing zoeken, en daarom sluiten Google-leads doorgaans 2–3x zo vaak als sociale leads. Die meerprijs is meestal de moeite waard.

De branches met de scherpste CPL-stijging op Google: juridisch, verzekeringen en SaaS. Meer concurrentie en AI Overviews die het aandeel organische klikken verkleinen, duwen meer adverteerders naar betaald, waardoor de biedingen oplopen.

Meta / Facebook Ads

Meta-CPL's zijn overal lager, maar de leads zijn kouder. Je onderbreekt iemands scrollgedrag in plaats van een zoekopdracht te beantwoorden. Het kwaliteitsverschil is echt: een Meta-lead van $40 bij woningdiensten sluit misschien op 8%, terwijl een Google-lead van $90 op 20% sluit.

Reken het door voordat je puur op CPL optimaliseert.

Dat gezegd hebbende is Meta in 2025–2026 flink verbeterd. Adverteerders die de Conversions API gebruiken met schone first-party data melden CPL's die 15–25% lager liggen dan bij campagnes met alleen een pixel. Als je op Meta adverteert en CAPI nog niet hebt ingesteld, is dat het eerste wat je moet oplossen.

Organisch / SEO

Organische leads kosten in vrijwel elke branche 20–40% minder dan betaalde en converteren beter, omdat de intentie zichzelf al kwalificeert. De keerzijde is tijd: organisch heeft 6–12+ maanden nodig voor een zinvol volume. De best presterende leadgenoperaties draaien betaald voor snelheid en organisch voor lagere kosten op de lange termijn.

Multichannel

Multichannel prospecting (betaalde zoekopdrachten, betaalde social en e-mail op elkaar afgestemd) komt gemiddeld uit op zo'n $188 CPL gecombineerd en levert vaak de best gekwalificeerde leads op, omdat prospects je op meerdere contactmomenten zien voordat ze converteren. De lagere CPL ten opzichte van kanalen los van elkaar draaien komt door versterking van het publiek: iemand die je advertentie op Meta ziet en daarna op Google naar je zoekt, is warmer dan een koude klik vanuit één van beide kanalen afzonderlijk.

Wat is een goede CPL? Zo bepaal je je eigen doel

Dit slaan de meeste benchmarkartikelen over: een “goede” CPL hangt volledig af van jouw cijfers, niet van een branchegemiddelde.

Gebruik deze formule om je acceptabele CPL te berekenen:

Doel-CPL = LTV × Brutomarge % × Sluitingspercentage

Afbeelding van de CPL-formule

Voorbeeld: je gemiddelde klant is $8,000 aan levenslange omzet waard. Je brutomarge is 60%. Je salesteam sluit 12% van de marketing-gekwalificeerde leads.

Doel-CPL = $8,000 × 0.60 × 0.12 = $576

Dat betekent dat je tot $576 per lead kunt betalen en toch een gezond bedrijf houdt. Als je huidige CPL $90 is, heb je ruim de ruimte om je uitgaven op te schalen. Als hij $700 is, heb je een probleem.

De branchebenchmark vertelt je of je CPL gebruikelijk is. Je LTV-berekening vertelt je of hij houdbaar is.

Het verschil tussen CPL en CPQL dat de meeste mensen missen

Ruwe CPL telt elke lead mee, ongeacht de kwaliteit: de vicepresident die een demo aanvroeg en de stagiair die iets downloadde voor een schoolproject. Kosten per gekwalificeerde lead (CPQL) is de metric die de prestaties van je pipeline echt voorspelt.

Een CPL van $50 met een kwalificatiepercentage van 5% geeft een CPQL van $1,000.

Een CPL van $200 met een kwalificatiepercentage van 40% geeft een CPQL van $500. Optimaliseren op CPL zonder kwalificatiepercentages bij te houden is hoe je je leaddoel haalt en je omzetdoel mist.

Afbeelding CPL vs CPQL

Wat de CPL in 2026 omhoog drijft

Als je CPL de afgelopen 12 maanden is gestegen, verbeeld je het je niet. Een paar krachten duwen de kosten overal omhoog:

Inflatie op betaalde kanalen. De CPL van Google Ads steeg tussen 2024 en 2025 met 5%. Meta-CPL's zijn in de hele sector 5–10% gestegen.

Meer adverteerders die strijden om dezelfde doelgroepen op platforms met minder targetingdata betekent hogere biedingen voor minder precies bereik.

Privacybeperkingen. iOS-updates en het verdwijnen van cookies hebben de targetingnauwkeurigheid op betaalde social verlaagd. Retargetingcampagnes en lookalike audiences zijn minder efficiënt dan twee jaar geleden. Adverteerders die vertrouwen op de eigen targeting van platforms betalen meer voor doelgroepen van lagere kwaliteit.

Effect van AI Overviews. De AI Overviews van Google slorpen klikken op informatieve zoekopdrachten op, waardoor adverteerders nog verder naar commerciële zoekwoorden worden gedrukt, waar concurrentie en CPC's hoger liggen.

Kwaliteitsinflatie. Een lead van $200 in 2026 is een beter gekwalificeerde prospect dan een lead van $100 in 2023, omdat wat als lead telt is veranderd. Meer bedrijven tellen een lead pas mee in de gekwalificeerde fase in plaats van bij het eerste invullen van het formulier. Een hogere CPL weerspiegelt vaak betere leadkwaliteit, niet alleen stijgende kosten.

5 manieren om je CPL te verlagen zonder in te leveren op leadkwaliteit

1. Verbeter je landingspagina voordat je aan je advertenties komt

De meeste media buyers A/B-testen obsessief hun advertentiecreatives, terwijl ze al het verkeer naar dezelfde landingspagina sturen. Het conversiepercentage van je landingspagina heeft meer invloed op je CPL dan welke advertentievariabele ook. Een pagina die op 8% converteert in plaats van 4% halveert je CPL zonder dat je advertentie-uitgaven veranderen.

Wat het meeste oplevert om te testen: kop, plaatsing van social proof, formulierlengte en laadsnelheid van de pagina. Test één variabele tegelijk, met genoeg verkeer om statistische significantie te halen voordat je een winnaar uitroept.

Als je verkeer naar een generieke homepage stuurt in plaats van naar een speciale landingspagina die voor die specifieke campagne is gebouwd, los dat dan eerst op. Speciale landingspagina's presteren op CPL 40–70% beter dan homepages in de meeste contexten met betaald verkeer.

2. Zet een first-party data-infrastructuur op

Stap op Meta over van tracking met alleen een pixel naar de Conversions API. Zet op Google Enhanced Conversions aan en importeer offline conversiedata, zodat het algoritme optimaliseert op leads die echt sluiten en niet alleen op ingevulde formulieren.

Adverteerders die dit implementeren zien hun CPL doorgaans binnen 60 dagen 15–25% dalen, naarmate de platforms leren welke soorten leads verderop in de funnel converteren.

3. Scherp je zoekwoordtargeting op Google aan

Verplaats je kernzoekwoorden van broad match naar phrase match en exact match. Bekijk wekelijks je zoektermenrapport en voeg rigoureus uitsluitwoorden toe. Irrelevante klikken drijven de CPL op zonder leads op te leveren. Elke advertentiegroep moet naar een pagina leiden die speciaal voor die zoekintentie is ontworpen.

4. Gebruik multi-stepfunnels voor branches met een hoge CPL

Bij verzekeringen, zonne-energie, Medicare en andere verticals met een hoge CPL kwalificeert een quiz of multi-stepfunnel leads voordat ze bij een formulier komen, filtert het verkeer met weinig intentie eruit en verbetert het de leadkwaliteit.

Betere leads betekenen hogere sluitingspercentages, waardoor je CPL in absolute zin hoger kan zijn en toch winstgevend blijft. Het doel is om de kosten per klant te verlagen, niet de kosten per lead.

5. Bouw organisch op naast betaald

Betaalde kanalen leveren vandaag leads op. Organisch bouwt een asset op die in de loop der tijd rendement geeft. Bedrijven die beide tegelijk draaien zien hun gecombineerde CPL doorgaans met 30–60% dalen over 12–18 maanden, naarmate het organische volume groeit en de afhankelijkheid van betaald afneemt.

De branches waar de organische CPL het dichtst bij de betaalde ligt (zoals cybersecurity) zijn die waarin content technisch te duur is om te produceren. Voor de meeste branches is er een aanzienlijke kloof en een echte kans.

CPL per vertical: notities voor de branches waarin LanderLab-gebruikers campagnes draaien

Verzekeringen en Medicare

Een van de duurste verticals in betaald verkeer. De CPL voor verzekeringen in Google Ads ligt op $100–$160. Medicare kost specifiek $85–$130 op Google en $55–$85 op Meta. Multi-step quizfunnels zijn hier de standaardaanpak, omdat ze de intentie kwalificeren voordat contactgegevens worden verzameld, wat de leadkwaliteit hoog houdt, ook als de CPL stijgt.

Zonne-energie

De CPL voor zonne-energie is flink gestegen naarmate de markt volwassener werd en de concurrentie om leads van huiseigenaren toenam. Reken op $80–$150 gecombineerd, met Google aan de hoge en Meta aan de lage kant. Geotargeting is van enorm belang: markten met een hoge zonnepaneelpenetratie, zoals Californië en Texas, hebben 30–50% hogere CPL's dan opkomende markten.

Woningdiensten (dakwerk, hvac, loodgieterij, verbouwing)

De meest volatiele categorie. De CPL voor dakwerk in grote steden kan boven de $200 uitkomen voor exclusieve leads. Hvac en loodgieterij liggen aanzienlijk lager. De verdeling over de kanalen doet ertoe:

Google vangt zoekopdrachten met hoge intentie op (“spoedreparatie airco bij mij in de buurt”), en Meta werkt beter voor campagnes in de oriëntatiefase bij verbouwen en verbeteren. Reken op $25–$110 op Google en $30–$60 op Meta, afhankelijk van het soort dienst en de markt.

Schuldenconsolidatie / Financiën

De CPL voor financiële producten op Meta steeg tussen januari 2025 en januari 2026 met 24%. Reken op $58–$190, afhankelijk van hoe specifiek het product is. Compliance-eisen zorgen voor extra wrijving in advertentiecreatives en landingspagina's, waardoor de CPL vaak hoger uitvalt.

De kwaliteit van de landingspagina is hier extra belangrijk, omdat compliance-eisen beperken hoe pittig je je tekst kunt maken.

Vastgoed

De CPL op Google ligt gemiddeld op $100, op Meta op $52-$57, en de verwachting is dat hij in 2026 verder stijgt. In tier 1-markten (New York, Los Angeles, Miami) liggen de CPL's 30–50% boven het landelijke gemiddelde.

Quizfunnels werken goed voor het kwalificeren van vastgoedleads: filteren op koper of huurder, budgetrange en tijdlijn voordat je contactgegevens verzamelt, verbetert de leadkwaliteit en de sluitingspercentages enorm.

Veelgestelde vragen: kosten per lead

Wat zijn goede kosten per lead?

Een goede CPL hangt af van je branche, verkeersbron en unit economics. Het gemiddelde over alle branches ligt in 2026 rond $198, maar dat getal zegt op zichzelf heel weinig. De juiste manier om je doel-CPL te berekenen is: LTV × Brutomarge % × Sluitingspercentage. Als de uitkomst hoger is dan wat je nu per lead betaalt, is je CPL houdbaar. Is hij lager, dan heb je een winstgevendheidsprobleem, ongeacht hoe het getal zich verhoudt tot de branchebenchmarks.

Wat zijn de gemiddelde kosten per lead in Google Ads?

De gemiddelde CPL in Google Ads over alle branches ligt in 2026 op $70.11, zo'n 5% hoger dan in 2024. Dat gemiddelde verbergt een grote spreiding: juridische diensten gemiddeld $132, vastgoed $100, e-commerce $48 en restaurants soms maar $30. Google-leads sluiten doorgaans vaker dan sociale leads, omdat ze voortkomen uit actieve zoekintentie, wat de hogere CPL ten opzichte van Meta vaak rechtvaardigt.

Wat zijn de gemiddelde kosten per lead op Facebook?

De CPL's van Meta Ads lopen in 2026 sterk uiteen per branche. E-commerce komt gemiddeld op $27, woningdiensten op $34, gezondheidszorg op $42–$52, vastgoed op $52–$57, B2B-SaaS op $63, juridische diensten op $72 en financiën op $58–$190, afhankelijk van het producttype. Meta-CPL's liggen over het algemeen lager dan die van Google Ads, maar de leads zijn kouder, omdat je mensen bereikt die niet actief naar je product zochten. Adverteerders die de Conversions API met first-party data gebruiken zien doorgaans een 15–25% lagere CPL dan adverteerders die alleen op pixeltracking vertrouwen.

Wat is het verschil tussen CPL en CPA?

CPL (kosten per lead) meet wat het kost om een potentiële klant binnen te halen die interesse heeft getoond, meestal door een formulier in te vullen of informatie op te vragen. CPA (kosten per acquisitie) meet wat het kost om een klant binnen te halen die een aankoop heeft gedaan of een contract heeft getekend. CPA is altijd hoger dan CPL, omdat hij rekening houdt met de leads die niet converteren. Als je CPL $50 is en 20% van de leads klant wordt, is je CPA $250.

Hoe verlaag ik mijn kosten per lead zonder kwaliteit te verliezen?

De veranderingen met de meeste impact zijn: het conversiepercentage van je landingspagina verbeteren (een pagina die op 8% converteert in plaats van 4% halveert je CPL zonder dat je advertentie-uitgaven veranderen), first-party datatracking opzetten via de Conversions API op Meta en Enhanced Conversions op Google, je zoekwoordtargeting aanscherpen van broad match naar phrase match en exact match, en multi-step quizfunnels gebruiken om leads te kwalificeren voordat ze bij een formulier komen. Ook organisch verkeer opbouwen naast betaald verkeer over 12–18 maanden verlaagt je gecombineerde CPL na verloop van tijd aanzienlijk.

Waarom stijgen mijn kosten per lead?

De CPL stijgt in 2026 in de meeste branches door een paar samenkomende factoren: inflatie op betaalde kanalen (de CPL van Google Ads steeg 5% ten opzichte van vorig jaar, Meta-CPL's zijn in de hele sector 5–10% gestegen), minder nauwkeurige targeting door de privacywijzigingen van iOS en het verdwijnen van cookies, en meer adverteerders die strijden om minder bruikbare zoekwoorden doordat Google AI Overviews organische klikken opslurpen. Als je CPL sneller stijgt dan de benchmark van je branche, zijn de meest waarschijnlijke boosdoeners slecht presterende landingspagina's, te brede zoekwoordtargeting of verslechterende kwaliteit van je advertentiecreatives.

Welke branche heeft de hoogste kosten per lead?

Hoger onderwijs heeft de hoogste gecombineerde CPL, rond $980, gedreven door lange beslissingscycli en de hoge lifetime value van een ingeschreven student. Juridische diensten volgen op de voet, met gecombineerde CPL's boven $650 wanneer gemeten in het stadium van de gekwalificeerde lead. Alleen gekeken naar betaald staan juridische diensten consequent bovenaan, zowel op Google Ads ($132 gemiddeld) als op Meta ($72 gemiddeld), door de felle concurrentie om een beperkte groep waardevolle klanten.

Welke branche heeft de laagste kosten per lead?

Restaurants, lokale diensten en non-profitorganisaties hebben consequent de laagste CPL's, meestal tussen $15 en $45, afhankelijk van het kanaal. Ook e-commerce zit aan de lage kant, met zo'n $27 op Meta en $48 op Google. Deze branches profiteren van een hoog zoekvolume, brede doelgroeptargeting en relatief eenvoudige conversieacties die geen uitgebreide leadnurturing vereisen vóór een verkoop.

De conclusie

CPL-benchmarks zijn een startpunt, geen eindstreep. Gebruik branchegemiddelden om te begrijpen of je kosten gebruikelijk zijn, en gebruik dan je eigen LTV- en sluitingspercentageberekening om te bepalen of ze acceptabel zijn.

Als je CPL boven de benchmark ligt maar je sluitingspercentage en LTV het rechtvaardigen, heb je waarschijnlijk geen probleem. Als je CPL onder de benchmark ligt maar je leads niet converteren, heb je een kwaliteitsprobleem dat een lagere CPL alleen maar erger maakt.

De snelste hefboom die de meeste adverteerders hebben, is de prestatie van de landingspagina. Advertentiecreatives, targeting en biedstrategie doen er allemaal toe, maar als je pagina op 3% converteert terwijl hij op 8% zou moeten converteren, betaal je in feite 2,5x meer per lead dan nodig is. Dat is het gat dat je als eerste moet dichten.

Bouw landingspagina's die je CPL verlagen, zonder developer.

Door AI gegenereerde pagina's, quizfunnels en ingebouwd split-testen. Gemaakt voor media buyers en leadgenteams die snel moeten schakelen en nog sneller willen testen.

Begin gratis met bouwen

Lees verder

Meer in Gidsen.

Onderwerpen

Blader per onderwerp

Elk artikel valt onder een onderwerp. Begin bij het onderwerp dat het dichtst bij je lopende campagne ligt.

Lees het playbook.Bouw dan de pagina.

Begin gratis: bouw de landingspagina, publiceer hem op je eigen domein en stuur elke lead door naar je afnemer, voordat je volgende campagne live gaat.

Van één prompt naar gekwalificeerde leads

Zie hoe één prompt een live offertefunnel voor zonnepanelen wordt, elke lead naar je afnemer gaat en de lekken worden gesignaleerd voordat ze je budget opeten.

0:00
0:59