Recensioner

Webflow-priser 2026: den verkliga månadskostnaden (och om performance-marknadsförare behöver det)

Webflows priser börjar på $15 i månaden. För de flesta marknadsföringsteam är den verkliga räkningen flera gånger så hög, och den här guiden visar exakt var skillnaden kommer ifrån. Webflow är en av de bästa webbplatsbyggarna som någonsin gjorts.

Olgert Pysqyli10 min läsning

Webflows priser börjar på $15 i månaden. För de flesta marknadsföringsteam är den verkliga räkningen flera gånger så hög, och den här guiden visar exakt var skillnaden kommer ifrån.

Webflow är en av de bästa webbplatsbyggarna som någonsin gjorts. Det är ingen artig inledning inför en sågning. Designkontrollen är på riktigt, hostingen är snabb, CMS:et är stabilt och företag som Dropbox och Monday.com kör sina marknadsföringssajter på det.

Problemet börjar när någon som köper trafik för sitt uppehälle öppnar prissidan och försöker räkna ut vad en kampanj faktiskt kommer att kosta. Webflow tar inte betalt per besökare. Det tar betalt per webbplats, per seat, per gigabyte bandbredd och per tillägg. A/B-testning är ett av de tilläggen, och det kostar mer än vad de flesta verktyg för landningssidor kostar totalt.

Den här guiden går igenom vad Webflow kostar 2026, hur den verkliga månadsräkningen ser ut när du lägger till de delar som prissidan inte summerar åt dig, och när en performance-marknadsförare har det bättre med något som är byggt för kampanjer. Varje siffra kommer från Webflows egen prissida och hjälpdokumentation, kontrollerade i augusti 2026.

Kort version

  • Webbplatsplaner: Starter gratis, Basic $15/mån, Premium $25/mån, alla fakturerade årsvis. Team kostar $2,500/mån. Enterprise är offert.
  • Du betalar en webbplatsplan per publicerad webbplats, plus en Workspace-plan, plus $39/mån för varje extra full seat.
  • A/B-testning ingår inte i någon plan. Webflow Optimize börjar på $299/mån.
  • Trafik mäts i bandbredd, inte i besök. Basic inkluderar 10 GB. Premium inkluderar 50 GB.
  • Webflow kan inte importera en befintlig sida. Deras egna FAQ säger att du bara kan bygga webbplatser inuti Webflow.
  • LanderLab börjar på $69/mån vid årsfakturering med 100,000 besök, 5 domäner och A/B-testning i varje plan, även den gratis.
Webflows webbplatsplaner: Starter gratis, Basic $15, Premium $25 per månad vid årsfakturering

Rubriksiffrorna, och bara ett av tre lager du betalar för.

Så fungerar Webflows priser egentligen

De flesta verktyg har en räkning. Webflow har tre, och de staplas.

  1. Webbplatsplaner. En per publicerad webbplats. Täcker hosting, domänkopplingen, bandbredd och CMS:et.
  2. Workspace-planer. Täcker de som bygger. Seats, staging-webbplatser, kodexport, AI-krediter.
  3. Tillägg. Optimize för tester, Analyze för analys, Localize för språk, plus extra bandbredd och extra AI-krediter.

Missa något av de lagren och din uppskattning blir rejält fel. Webflow säger det rakt ut på prissidan: priserna gäller per webbplats.

Webflows webbplatsplaner 2026

Webflow förenklade det här utbudet i maj 2026. De gamla planerna CMS och Business slogs ihop till en plan som heter Premium, så varje guide som fortfarande citerar en CMS-nivå på $23 eller en Business-nivå på $49 är föråldrad.

Webbplatsplan Årsvis (per månad) Månadsvis Statiska sidor Bandbredd CMS
Starter Gratis Gratis 2 1 GB Begränsad, 50 objekt
Basic $15 $25 300 10 GB Ingen
Premium $25 $39 300 50 GB, upp till 2.5 TB med tillägg 20,000 objekt, 40 collections
Team $2,500 Endast årsavtal 500 Upp till 30 TB 20,000 objekt, 100 collections
Enterprise Offert Offert Anpassad Anpassad Anpassad

Några detaljer som väger tyngre än priset:

  • Starter publicerar bara på en webflow.io-underdomän, med 50 formulärinskick per webbplats. Okej för att lära sig, värdelöst för en live kampanj.
  • Basic har inget CMS alls. Vill du ha en blogg eller något innehåll som bygger på collections är du på Premium.
  • Premium är standardvalet för de flesta riktiga marknadsföringssajter. Den ger CMS, webbplatssök, kodkomponenter och filuppladdning i formulär.
  • Team kostar $2,500 i månaden på årsavtal. Det är $30,000 om året. Det paketerar en webbplats, en Workspace, fem full seats, fem limited seats, lokalisering för två språk, AEO-agenter och prioriterad support.

Webflows Workspace-planer och seats

Workspace är den delen folk glömmer när de budgeterar.

För interna team: Starter är gratis med två staging-webbplatser och en full seat. Core kostar $19/mån vid årsbetalning och lägger till 10 staging-webbplatser, egen kod, kodexport och delade bibliotek. Growth kostar $49/mån vid årsbetalning, med obegränsad staging, 301-omdirigeringar, roller på webbplatsnivå och publiceringsbehörigheter.

För kundarbete: Freelancer kostar $16/mån och Agency $35/mån, med obegränsad staging, obegränsade delade bibliotek och på Agency tre gratis kund-seats per webbplats.

Sedan seats. En full seat ingår. Därefter:

  • Full seat: $39/mån per styck
  • Limited seat (redigering av innehåll och sidbyggande): $15/mån per styck
  • Free seat: $0, för granskare som bara kommenterar

Tre personer som alla behöver bygga kostar $78/mån enbart i seats, innan en enda webbplats har publicerats.

Det är i tilläggen budgeten försvinner

Det här är delen som avgör om Webflow är rimligt för betald trafik.

Webflow Optimize: från $299/mån. Här bor A/B-testningen. Det gör även personalisering, AI Optimize, målgruppsinriktning och målgruppsinsikter. Ingångsnivån på $299 täcker 25,000 sidvisningar i månaden och upp till fem samtidiga optimeringar, och priset skalar med sidvisningarna upp till 500,000. Det finns inget billigare sätt att köra ett test inuti Webflow.

Webflow Analyze: från $9/mån, baserat på sessioner, med start på 2,000 sessioner i månaden.

Webflow Localize: från $9/mån för upp till tre språkversioner på Essential, eller $29/mån för upp till tio på Advanced.

Bandbreddstillägg på Premium: +50 GB kostar $20/mån vid årsbetalning, +150 GB $60, +450 GB $174, och det klättrar till $974/mån för +2.45 TB. Webflow har också skydd mot trafikspikar, vilket låter vänligt tills du läser villkoret: två månader i rad över din gräns utlöser en automatisk uppgradering av planen.

Extra AI-krediter: $20/mån för 2,000 krediter, utöver de 200 till 400 månatliga krediter som ingår i Workspace-planerna.

Tillägget Webflow Optimize från $299 per månad, prissatt efter månatliga sidvisningar

A/B-testning i Webflow börjar på $299 i månaden. Det är den enskilt största siffran i den här artikeln.

Vad bandbredd betyder när du köper trafik

Ingen inom performance marketing tänker i gigabyte, så här är översättningen.

Ta en vanlig landningssida med en hero-bild, några ikoner och ett formulär. Säg 1.5 MB per visning. Det är ingen tung sida.

  • Basic, 10 GB: ungefär 6,000 till 7,000 sidvisningar i månaden.
  • Premium, 50 GB: ungefär 34,000 sidvisningar i månaden.
  • 100,000 sidvisningar med den vikten kräver cirka 150 GB, alltså Premium plus ett bandbreddstillägg, runt $65 till $85/mån för just den webbplatsen.

Lägg till video, en tyngre hero eller en sida på 3 MB så halveras de siffrorna. Det här är grov huvudräkning, och din verkliga användning beror på sidvikt, cachning och hur många resurser du laddar. Poängen är formen: bandbredd är en kostnad som rör sig med din annonskostnad och den är osynlig på prissidan.

Kostnadsstapeln, prissatt

Här är en uppsättning som ser ut som riktigt leadgen-arbete. Sex landningssidor fördelade på fyra domäner, ungefär 100,000 besök i månaden, två personer som bygger och du vill A/B-testa.

Post (på Webflow) Kostnad
4 × Premium-webbplatsplaner (en per domän) $100/mån
Core Workspace $19/mån
1 extra full seat $39/mån
Webflow Optimize (A/B-testning) $299/mån
Marginal för bandbredd $20 till $60/mån
Totalt ungefär $477 till $517/mån

På LanderLab Grow: $119/mån vid årsfakturering, eller $149 månadsvis. Det täcker 500,000 besök, 125 publicerade sidor, 15 egna domäner, 3 användare, 10 arbetsytor, obegränsade quiz-funnels, obegränsade leads och A/B-testning.

Stapeldiagram som jämför en Webflow-uppsättning för cirka $497 i månaden med LanderLab Grow för $119 i månaden

Samma uppsättning, två vitt skilda räkningar. Det röda blocket är testtillägget på $299.

Gapet är ingen avrundningsskillnad. Det kommer från ett strukturellt faktum: Webflow prissätter en webbplats, och du kör kampanjer.

Samma jobb, en femtedel av räkningen

❌ Webflow: ~$477 till $517/mån när du lägger till testtillägget på $299

✅ LanderLab Grow: $119/mån med A/B-testning inkluderad

Se LanderLabs planer →

Varför domäner är den dolda multiplikatorn

Om alla dina sidor ligger på en domän är Webflow billigt. Basic ger dig 300 statiska sidor för $15.

Performance-marknadsförare får sällan den lyxen. Du delar upp domäner efter erbjudande, vertikal, trafikkälla och efterlevnadsrisk. När en domän flaggas eller hamnar på en svartlista flyttar du. Var och en av de domänerna är en separat webbplatsplan på Webflow med en egen bandbreddspool.

Tio domäner betyder tio webbplatsplaner. På LanderLab ingår 15 egna domäner i Grow, och extra domäner kostar $5/mån styck.

Importproblemet

Webflow svarar på det i sina egna FAQ, och svaret är kort. Du kan inte importera en webbplats eller kod till Webflow. Du kan exportera kod, men exporterad kod kan inte komma tillbaka, dynamiskt innehåll exporteras collection för collection och formulär slutar fungera efter exporten.

För en media buyer är det en verklig arbetsflödeskostnad. Varje vinkel du hittar i ett spy-verktyg, varje sida du vill anpassa, varje kampanj du flyttar från en annan plattform måste byggas om för hand i Designer.

LanderLab importerar från en URL, från en ZIP och direkt från Adplexity och Anstrex, och du kan ladda ner färdiga sidor. Den skillnaden mäts i dagar per kampanj, inte i dollar per månad.

LanderLabs importverktyg läser in en befintlig landningssida i editorn från en inklistrad URL

Importera via URL, ZIP eller direkt från ett spy-verktyg, och redigera sedan.

Automatisering och leadroutning

Webflow hade tidigare en inbyggd automatisering som hette Logic. Den lades ned den 27 juni 2025, alla befintliga flöden inaktiverades och Webflow hänvisar nu kunderna till Zapier eller Make. De inbyggda User Accounts avvecklades i januari 2026 med samma resonemang.

Det är en medveten strategi, inget misslyckande. Webflow bestämde sig för att fokusera på design, CMS, hosting och analys och låta partners ta hand om resten. Det är ett rimligt beslut för en webbplatsplattform.

Det betyder dock att om du behöver att en lead når ditt CRM, ditt callcenter och din tracker inom en sekund efter formulärinskicket, bygger du det själv ovanpå en tredjepartsprenumeration för automatisering. LanderLab levererar leadhantering, webhooks och direkta integrationer med de verktyg som den här branschen faktiskt använder, bland annat Voluum, RedTrack, ClickFlare, LeadsPedia, Phonexa, HubSpot och Google Sheets, med 50 leadintegrationer i Grow och obegränsat i Enterprise.

Webflow mot LanderLab: sida vid sida

Webflow LanderLab
Prissätts efter Webbplatser, seats, bandbredd, tillägg Månatliga besök
Gratisplan Ja, endast webflow.io-underdomän Ja, 2,500 besök på en egen domän
Betalt ingångspris $15/mån Basic (utan CMS) $89/mån Launch, $69 vid årsfakturering
Trafik till ingångspriset 10 GB, ungefär 6,000 visningar 100,000 besök
Egna domäner En webbplatsplan per domän 5 på Launch, 15 på Grow, extra för $5
A/B-testning Tillägg från $299/mån Ingår i varje plan, även gratisplanen
AI-sida från en prompt Ja, generering av hela webbplatser Ja, generering av sidor och quiz-funnels
Quiz-funnels med logik Byggs för hand Genereras från en prompt
Importera befintlig sida Nej URL, ZIP, Adplexity, Anstrex
Leadhantering Formulärinskick och CSV Inbyggt CRM, delvisa leads, webhooks
Inbyggd automatisering Nedlagd, använd Zapier eller Make Inbyggda arbetsflöden och webhooks
Blogg och CMS Starkt, 20,000 objekt Inget CMS
E-handel Ja, $29 till $212/mån Nej
Designtak Mycket högt, GSAP-interaktioner, kodexport Högt för landningssidor, kodredigerare ingår
LanderLabs planer Launch, Grow, Scale och Enterprise med de inkluderade månatliga besöken

En siffra att läsa: besök per månad. Tester, domäner och leads säljs inte separat.

Där Webflow ärligt vinner

En jämförelse som låtsas att det andra verktyget är dåligt är inte till nytta för någon, så här är den ärliga versionen.

Välj Webflow när webbplatsen är arbetets produkt. Varumärkessajter, produktmarknadsföringssajter, dokumentation, en innehållsverksamhet med hundratals blogginlägg, arbete med SEO och AEO, komplexa animationer, designsystem som delas mellan sajter, e-handel och enterprise-styrning med SSO och granskningsloggar. Inget i kategorin landningssidor kommer i närheten av Webflow på de uppgifterna.

Dess Optimize-tillägg är också mer än ett A/B-testverktyg. Personalisering, firmografisk inriktning och CRM-integrationer ingår. För ett B2B-team som satsar på ABM är $299 i månaden en normal post, och funktionsutbudet motiverar det.

Välj LanderLab när kampanjen är arbetets produkt. Sidor du lanserar den här veckan och dödar nästa vecka, erbjudanden som behöver egna domäner, quiz-funnels som kvalificerar leads innan ett callcenter rör dem, trafik som skjuter i höjden utan förvarning och tester som du kör hela tiden i stället för varje kvartal.

De flesta team som gör båda bör ärligt talat köra båda. Webflow för varumärkessajten, LanderLab för kampanjsidorna. Vår guide om landningssidor kontra webbplatser för betald trafik visar var gränsen går.

Behöver performance-marknadsförare verkligen Webflow?

Gör testet på dina egna siffror i stället för på en funktionslista.

Du behöver Webflow om: sidan är en del av en större webbplats, SEO är den huvudsakliga trafikkällan, du behöver ett CMS, ditt varumärke kräver egen design och animation eller du säljer produkter på sajten.

Du behöver inte Webflow om: trafiken kommer från annonser, sidorna är engångsprodukter, du kör flera domäner, du testar varje vecka, leads måste routas i realtid eller du importerar och anpassar sidor från researchverktyg.

Tre frågor som avgör det snabbt:

  1. Hur många separata domäner kommer att vara live om 90 dagar? Multiplicera med priset för webbplatsplanen.
  2. Hur många tester kör du den här månaden? Om svaret är fler än noll, lägg till $299.
  3. Hur mycket av en sidas uppgift är innehåll och hur mycket är konvertering? Innehåll är ett CMS-problem. Konvertering är ett test- och hastighetsproblem.

Om du vill sanningskolla intäktssidan av samma beslut är ROAS-kalkylatorn och våra riktmärken för kostnad per lead ett bra ställe att börja.

Så lägger du mindre på Webflow

  • Betala årsvis. Webflow annonserar upp till 40% rabatt, och skillnaden mellan Basic för $15 årsvis och $25 månadsvis är riktiga pengar. Att säga upp i förtid innebär ändå att betala resten av perioden, så var säker först.
  • Slå ihop domäner där du kan. Basic täcker 300 statiska sidor på en domän. Om efterlevnaden tillåter att du håller landningssidorna på en enda rotdomän betalar du för en webbplatsplan i stället för sex.
  • Använd limited seats. En copywriter som redigerar innehåll behöver inte en full seat för $39. En limited seat för $15 täcker redigering av innehåll och sidbyggande.
  • Fixa bildvikten innan du köper bandbredd. Komprimerade bilder och lazy loading är billigare än ett bandbreddstillägg för $60 varje månad.
  • Köp inte Optimize för att köra två tester. Om testning är anledningen till att du överhuvudtaget tittar på Webflow, prissätt först ett verktyg byggt för det. De bästa byggarna för landningssidor och de bästa AI-byggarna för landningssidor täcker båda fältet, och vår genomgång av Unbounce-priser visar hur de besöksbaserade verktygen står sig.

🚀 Sluta betala webbplatspriser för kampanjsidor

Varje ny domän är en ny Webflow-plan, varje test kostar $299 och varje sida måste byggas om för hand. LanderLab inkluderar tester, billiga domäner och sidimport från första planen.

🔥 Byt och spara nu

Vanliga frågor om Webflows priser

Hur mycket kostar Webflow per månad?

Webbplatsplaner är gratis, $15 eller $25 i månaden vid årsfakturering, eller $25 och $39 vid månadsfakturering. Lägg till en Workspace-plan på $19 eller $49, $39 per extra full seat och eventuella tillägg. En fungerande uppsättning för ett litet marknadsföringsteam hamnar vanligtvis mellan $50 och $150 i månaden, och passerar $400 så fort du lägger till Optimize.


Ingår A/B-testning i Webflow?

Nej. Testning är en del av Webflow Optimize, ett tillägg från $299 i månaden för upp till 25,000 sidvisningar.


Begränsar Webflow trafiken?

Inte efter antal besökare. Det begränsar bandbredden: 1 GB på Starter, 10 GB på Basic, 50 GB på Premium, utbyggbart till 2.5 TB med betalda tillägg. Två månader i rad över din gräns utlöser en automatisk uppgradering av planen.


Behöver jag en separat plan för varje webbplats?

Ja. Webbplatsplaner gäller per webbplats. Tio publicerade domäner betyder tio webbplatsplaner, på vilken Workspace-nivå som helst.


Kan jag importera en befintlig landningssida till Webflow?

Nej. Webflows FAQ anger att du bara kan bygga webbplatser inuti Webflow och att exporterad kod inte kan importeras igen. Sidor måste byggas om i Designer.


Är Webflow bra för landningssidor?

För en landningssida som hör till en varumärkessajt, ja. För kampanjsidor där du behöver trafikgränser per besökare, billiga extra domäner, testning till ingångspriset och sidimport blir en plattform för landningssidor billigare och snabbare.


Är Webflow eller LanderLab bättre för betald trafik?

LanderLab, på kostnad och arbetsflöde. Testning ingår, 100,000 besök följer med ingångsplanen, domäner är billiga och sidor kan importeras. Webflow är det bättre valet för varumärkessajten som ligger bakom de kampanjerna.

Slutsats

Webflows prissättning är inte orättvis. Den är satt för det Webflow är: en professionell webbplatsplattform där du betalar per webbplats, per seat och per gigabyte, och där konverteringsverktyg är ett tillägg i enterprise-stil.

Den modellen jobbar emot dig när ditt jobb är att köpa trafik. Varje ny domän är en ny plan. Varje bra månad betyder mer bandbredd. Varje test kostar $299 i månaden innan du har lärt dig något. Och varje sida du hittar i researchen måste byggas om från grunden.

LanderLab prissätts efter den enda siffran en media buyer redan följer: månatliga besök. A/B-testning finns i varje plan, även gratisplanen. Domäner kostar $5. Sidor importeras via URL eller ZIP. AI bygger sidan och quiz-funneln från en prompt, och leads routas automatiskt till din tracker och ditt CRM.

Om din webbplats är kampanjen, använd Webflow. Om dina kampanjer behöver sidor, börja gratis på LanderLab och jämför planerna själv.

Redo att sluta betala för mycket för kampanjsidor?
Få 100,000 besök, A/B-testning och sidimport i ingångsplanen, för en bråkdel av en Webflow-kampanjuppsättning.

Fortsätt läsa

Mer i Recensioner.

Ämnen

Bläddra efter ämne

Varje inlägg hör till ett ämne. Börja med det som ligger närmast kampanjen du kör just nu.

Läs playbooken.Bygg sedan sidan.

Kom igång gratis: bygg landningssidan, publicera den på din egen domän och skicka varje lead vidare till din köpare, innan nästa kampanj går live.

Från en prompt till kvalificerade leads

Se en prompt bli en live-funnel för solenergiofferter, där varje lead skickas till din köpare och läckorna flaggas innan de äter upp din budget.

0:00
0:59